سفارش تبلیغ
صبا ویژن
روان شناسی و مشاوره
 
خصیصه سبک یادگیری دیداری

فردی که دارای سبک یادگیری دیداری است ، اطلاعاتی را که به فُرم نشانه های دیداری و بصری به او ارائه می شود ، به راحتی آب خوردن درک می کند. این افراد مادامیکه تصویر کلی و روشن از موضوع درسی در ذهن نداشته باشند ، نمی توانند درس را درک کنند. آنها از جزئیات نامرتبط بیزارند و به محض حضور در کلاسی که استاد ترجیح می دهد بدون ارائة تصویر کلی به سراغ جزئیات برود ، ناآرام می شوند و احساس افسردگی و ناراحتی شدید وجودشان را فرا می گیرد. آنها عاشق نمودار و دیاگرام و تصاویر اطلاعات مستند و نوشتاری هستند. از کپی های ناخوانا و مات ، بیزارند و همیشه دنبال نسخه های چاپی و مرغوب کتاب هستند. دفاتر و جزوات این افراد ، پُر است از نقاشی ها و کاریکاتورها و مربعات و دایره هایی که بخش های مختلف درسی را به شکل گرافیکی و تصویری ، مرزبندی و بهم مرتبط می سازند. یادگیر دیداری ، در استفاده از خودکارهای چندرنگ ، غوغا می کند. کیف او پر است از ماژیکهای رنگی نشانگذار برای خط کشیدن روی مطالبی از کتاب که مهم و قابل تامل اند. دیداری ها ، تصاویر و چهره ها را خیلی بهتر از اسامی ، به خاطر می سپارند. اگر بخواهید چهرة سارقین یک بانک را از روی خاطرة حاضرین در صحنه سرقت بازسازی کنید ، بی درنگ به سراغ شخصی بروید که دارای سبک یادگیری دیداری است. او تمام جزئیات چهره را مو به مو برای شما بازگو خواهد کرد. دیداری ها دارای یک چشم سوم فوق العاده قوی تر از بقیه هستند که می توانند از طریق آن ، اطلاعات حافظة خود را ببینند و از طریق این دیدن ، آموخته ها را به خاطر آورند. موقع امتحان دادن ، این افراد می توانند صفحه ای از کتاب را که جواب سئوال در آن هست ، درست مقابل چشمان خود ببینند و خوشحال باشند که هیچ کس نمی تواند آنها را به جُرم تقلب ، دستگیر کند. در اگر در کلاسی غیبت داشته اید و می خواهید جزوه و یادداشت های یکی از همکلاسی های خود را بگیرید ، پیشنهاد می کنم که دوست دیداری خود را فراموش نکنید. ممکن است دفتر او بیشتر از اینکه یک متن منسجم و تمیز به نظر برسد ، شلوغ و شبیه یک دفتر نقاشی باشد ، اما دقیقاً می توان تصویر کلی و کلان درس و اتفاقات رُخ داده در کلاس را در یک نظر در دفتر او دید و به دیدی جامع و کلان از درس داده شده ، دست یافت. دیداری ها ، استاد خلاصه نویسی و هدر دادن کاغذ هستند. آنها می توانند یک کتاب صد صفحه ای را داخل 5 صفحة A4 ، چنان خلاصه و نقاشی کنند که حتی نویسندة کتاب هم از آن ، انگشت به دهان بماند. چند ساعت مانده به

امتحان ، به سُراغ یک فرد دیداری بروید و از او بخواهید تا اجازه دهد یادداشتهای خلاصه برداری خود را به شما نشان دهد ، خواهید دید که او در گرفتن تصویر کامل درس ، معجزه کرده است و چنان هنرمندانه بخش ها و موضوعات درسی را اولویت بندی و به یکدیگر مرتبط ساخته است که در سطح کلان ، هیچ چیز از قلم نیفتاده است. جالب است بدانید که این رفیق دیداری شما ، تمام برگه های خلاصه شده را به صورت تصویری کامل در ذهن خود کُپی کرده و می تواند سریعاً تصویر آن را در ذهن خود ظاهر سازد. اگر با مشخصات فوق ، شما احساس کرده اید که سبک یادگیری ذاتی و موروثی شما از نوع دیداری است ، حتماً سعی کنید که اطلاعات درسی و خلاصة تمام آموخته های زندگی خود را به فُرم تصویری و گرافیکی مرتب و دسته بندی کنید و با خصیصة ذاتی خود هماهنگ باشید. مثلاً موقع یادگیری ، مطالب و اطلاعاتی که به شکل دیاگرام و نمودار ارائه می شود ، برای هر اطلاعات ، مثل یک عکس در ذهن شما ثبت خواهد شد و اگر لازم می دانید توضیحی به این تصویر اضافه شود ، اجازه دهید که این توضیح ، کنار عکس باشد. همینطور موقع یادگیری دروس فنی و ریاضی ، سعی کنید که خلاصه ای از عبارات کلیدی و جملات مهمی را که فهمیده اید در برگه های مستقل ، یادداشت کنید. وقتی هم که مجبورید برای حل یک مسئله ، گام ها و مراحل مشخصی را طی کنید ، این مراحل را به صورت واضح و اگر لازم افتد ، درشت و رنگی روی یک برگة بزرگ با جزئیات لازم ترسیم کنید. باید بپذیرید که ضمیر و جسم شما به جای کلمات ، عاشق تصاویر است و شما هم باید به این عشق ، احترام بگذارید و کلمات و اطلاعات را در قالب تصاویر ، مونتاژ کنید و به ذهن بسپارید. اگر به رایانه دسترسی دارید ، درنگ نکنید و بلافاصله مطالب و موضوعات کلیدی هر فصل و بخش هر درس را تایپ کنید و آنها را به انواع قلمها و تصاویر و رنگها و افکتهای رایانه ای ، بیارآئید. اگر پس از هر درس ، یک برگة پرینت شده از خلاصة درس ها را نیز به آخر جزوة خود اضافه کنید ، خواهید دید که سرجلسة امتحان ، تک تک این برگه های خوش فُرم و خوانا ، مقابل چشمان شما رژه می روند و فرمولهای کلیدی و پیچیده را در قالب یک تابلوی بزرگ تقدیم شما می کنند. تابلویی که شما حضر خواهید بود سر جلسة امتحان ، آن را به بالاترین قیمتی که ممکن است بخرید. موقع یادگیری زبانهای بیگانه و ترجمة لغات ، حتی الامکان سعی کنید که کلمات و ایده ها را بصورت سمبلها و نمادهای تصویری و دیاگرامی برگردانید. بهفُرم اطلاعاتی که استاد به شما ارائه می دهد و یا نحوة یادداشت برداری همکلاسی های خود ، کاری نداشته باشید.

ذهن و جسم شما ، تصویر و صحنه های تصویری را بیشتر ترجیح می دهد و شما باید به این ترجیح ، احترام بگذارید. اگر یک فرد دیداری هستید ، شب قبل از امتحان و همینطور نزدیک امتحان ، چشمان خود را ببندید و تصویر تک تک اطلاعاتی را که به ذهن سپرده اید ، فراخوانی و سعی کنید آنها را به خاطر آورید. نکاتی را که خیلی مهم اند ، روی برگه های فیش بنویسید و آنها را جلوی چشمانتان بگذارید مثلاً روی آئینه ، میزکار ، داشبورد ماشین ، دیوار روی میز مطالعه ، و یا دیوار اتاق مطالعة خود بچسبانید. به خاطر داسته باشید که شما با این کار به سبک ترجیحی جسم و ضمیر خود ، احترام می گذارید و اطلاعات را همانطوری که او دوست دارد یعنی بصورت تصویری و دیداری ، در اختیارش قرار می دهید و به همین خاطر می توانید مطمئن باشید که جسم و ضمیر ، قدردان شما خواهد بود و موقع امتحان چنان وارد عمل خواهد شد که همگان را به حیرت خواهد انداخت. به همة دیداری ها پیشنهاد می کنم که هر وقت چیزی را یادداشت می کنند ، بخشی از صفحة کاغذ را نیز برای یادداشت مطالب و نکات کلیدی ، خالی بگذارند. این بخش ها را نیز حتی الامکان با خودکارها و مدادهای رنگی پُر کنید تا ضمیر و جسم شما بتواند از تصویری که قرار است ثبت کند ، لذت ببرد.


کلمات کلیدی: سبک یادگیری دیداری

نوشته شده توسط علیرضا نصیرزاده(روان شناس) 89/5/21:: 7:3 عصر     |     () نظر
   1   2   3   4   5   >>   >
درباره
صفحه‌های دیگر
لینک‌های روزانه
لیست یادداشت‌ها
پیوندها
آرشیو یادداشت‌ها